Alior Bank S.A. logo

Alior Bank – informacje, oferta, kontakt, infolinia, przelewy

Alior Bank SA jest bankiem uniwersalnym, obsługującym zarówno klientów prywatnych, jak i przedsiębiorców. W ofercie ma również Private Banking, prowadzenie biura maklerskiego oraz bankowość elektroniczną, która pozwala klientom na zarządzanie finansami bez konieczności przychodzenia do placówki czy oddziału.

Oferta Alior Bank

Porównaj ofertę Alior Bank z innymi bankami

  • agsdix-smt2-personKonta osobiste
  • NSprawdź najpopularniejsze oferty kont osobistych
  • NSprawdź ile możesz zyskać zakładając konto osobiste
  • NSkorzystaj z najlepszej dla siebie oferty
  • Kredyty gotówkowe
  • NPorównaj oferty kredytów gotówkowych
  • NOblicz ratę korzystając z kalkulatora
  • NWybierz najkorzystniejszą ofertę nie wychodząc z domu
  • agsdi-downloadKredyty konsolidacyjne
  • NSprawdź ile możesz zyskać konsolidując kredyty
  • NPorównaj wysokość raty i dodatkowe korzyści
  • NWybierz korzystną ofertę i złóż wniosek

Ostatnie publikacje Alior

Sesje przelewów w Alior Bank

Jeśli posiadasz konto w Alior Banku, z pewnością zależy Ci na tym, aby środki przekazywane na Twoje konto docierały jak najszybciej. Może to dotyczyć oczekiwanej wypłaty pensji lub wpłaty środków przez kontrahentów w ramach uregulowania faktur. Warto zaznaczyć, że czas realizacji przelewu zależy m.in. od banku nadawcy.

Jeśli nadawca korzysta z konta w innym banku, konieczne jest uwzględnienie czasu potrzebnego na przetworzenie transakcji międzybankowej. Oznacza to, że środki nie pojawią się na Twoim koncie natychmiast po zleceniu przelewu.

Aby lepiej zrozumieć, kiedy możesz spodziewać się zaksięgowania środków na swoim koncie, warto sprawdzić, w jakich godzinach odbywają się sesje przychodzące i wychodzące w ramach systemu Elixir Alior. Znając te informacje, będziesz mógł bardziej precyzyjnie określić czas potrzebny na zrealizowanie transakcji.

Do kiedy zlecić przelew Alior?

Przelej środki maksymalnie do 17:00, a zlecenie zostanie przyjęte jeszcze tego samego dnia. Odbiorca otrzyma pieniądze podczas najbliższej sesji.

Sesje przychodzące Alior Bank

11:00

Sesja 1

15:00

Sesja 2

17:00

Sesja 3

Sesje wychodzące Alior Bank

9:30

Sesja 1

13:30

Sesja 2

16:00

Sesja 3

Kontakt do banku Alior Bank

Siedziba banku

Alior Bank SA
ul. Łopuszańska 38D
02-232 Warszawa

Strona internetowa

https://www.aliorbank.pl

Infolinia

19 502, +48 12 370 70 00

Alior Bank S.A. – kontakt, infolinia

Potrzebujesz skontaktować się z Alior Bankiem? Możesz to zrobić korzystając z infolinii, dzwoniąc pod jeden z poniższych numerów: 19 502, (+48) 12 370 70 00 lub (+48) 799 608 502.

Dodatkowo, dostęp do infolinii jest możliwy także poprzez aplikację mobilną Alior Mobile. W tym celu wystarczy wybrać ikonę słuchawki, którą znajdziesz na ekranie logowania lub na pulpicie po zalogowaniu się do aplikacji. Pomoc na infolinii dotycząca produktów oferowanych przez Alior Bank jest dostępna:

  • 7 dni w tygodniu przez całą dobę, jeśli jesteś klientem indywidualnym lub prowadzisz mikro lub małą firmę,
  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 (z wyjątkiem świąt), jeśli jesteś przedstawicielem średniej lub dużej firmy, albo korporacji.

Podczas rozmowy na infolinii masz możliwość skorzystania z pomocy wirtualnej asystentki infoNiny, która odpowie na Twoje pytania lub połączy Cię z odpowiednim doradcą.

Jeśli wolisz skontaktować się z Alior Bankiem inaczej, możesz wysłać wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie Centrum Kontaktu, a także w bankowości elektronicznej Alior Online lub Alior Mobile.

Jeśli preferujesz kontakt osobisty, umów się na wizytę w jednym z oddziałów Alior Banku, co możesz zrobić wygodnie poprzez aplikację Booksy.

Kod SWIFT i numer rachunku IBAN Alior Bank

Dla Alior Banku kody IBAN i SWIFT są następujące:

  • SWIFT Alior Banku: ALBPPLPWXXX,
  • IBAN Alior Banku: PL i 26 cyfr numeru rachunku.

Alior Bank SA – logowanie

Logowanie do platformy bankowości elektronicznej Alior Banku jest dostępne w dwóch różnych trybach, zależnie od tego, czy użytkownik jest klientem indywidualnym czy przedsiębiorczym. Aby zalogować się do Alior Online, przeznaczonego dla klientów prywatnych, należy odwiedzić witrynę: system.aliorbank.pl/sign-in. Natomiast dla klientów biznesowych korzystających z Alior BusinessPro, dostępne jest logowanie pod adresem: bn.aliorbank.pl/hades/do/Login.

Procedura logowania do konta osobistego w Alior Banku obejmuje posiadanie własnego loginu, który pełni rolę identyfikatora klienta. Ten login jest udostępniany przez Alior Bank w ramach zawarcia odpowiedniej umowy. Aby korzystać z bankowości internetowej, w tym logować się do systemu, konieczne jest zawarcie umowy, która automatycznie zapewnia dostęp do banku za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Umowę można podpisać osobiście w jednym z oddziałów banku, przesłać drogą korespondencyjną lub skorzystać z opcji internetowej dostępnej na stronie Alior Banku.

  • agsdix-fas fa-exclamationUwaga

17 lipca 2022 roku zmienił się proces logowania do bankowości internetowej Alior Online, a zmiana polega na modyfikacji sposobu kolejnych logowań do bankowości z wykorzystaniem silnego uwierzytelnienia.

Jak zalogować się w Alior Banku po raz pierwszy? Hasło to coś, czego potrzebujesz do otrzymania wstępu do systemu Alior Online. Nowy klient powinien kliknąć na stronie Alior Banku przycisk „Zaloguj”, który znajduje się w prawym górnym rogu witryny, a następnie:

  • wybrać opcję System Bankowości Internetowej;
  • wybrać Alior Online lub Alior BusinessPro;
  • wpisać swój identyfikator klienta CIF;
  • podać kod SMS, który zostanie do Ciebie wysłany na zaufany numer telefonu;
  • ustalić nowe hasło do logowania, składające się z 10 do 24 znaków i powtórzyć je w następnym polu;
  • wybrać obrazek bezpieczeństwa;
  • zalogować się za pomocą zdefiniowanego uprzednio hasła, co pozwoli uzyskać dostęp do wszystkich funkcji aplikacji.

Bankomaty, wpłatomaty i oddziały Alior Bank

Szukasz oddziału Alior Banku lub bankomatu? Dokładne adresy placówek banku znajdziesz na stronie banku wraz z aktualnymi godzinami otwarcia.

Liczba placówek i bankomatów Alior Bank w Polsce

  • Centra korporacyjne Alior Bank

               162

  • Oddziały Alior Banku

               34

  • agsdix-smt1-businessPlacówki partnerskie

               343

  • agsdix-smt2-local-atmBankomaty z funkcją wpłatomatów Alior Bank*

               150

* Klienci Alior Banku mogą także korzystać ze wszystkich wpłatomatów Euronet oraz większości wpłatomatów Planet Cash.

Alior Bank online – bankowość elektroniczna

Przez wiele lat Alior Bank stale doskonali swoje usługi bankowości elektronicznej i mobilnej. Alior Online, serwis internetowy banku, został starannie dostosowany do zróżnicowanych potrzeb zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Możliwe jest korzystanie z niego zarówno na komputerze, tablecie, jak i smartfonie, co zapewnia elastyczność dostępu do usług bankowych.

Dodatkowo, aplikacja mobilna Alior Mobile została stworzona, aby ułatwić codzienne operacje bankowe oraz dokonywanie płatności w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Dzięki niej użytkownicy mogą sprawnie zarządzać swoimi finansami, korzystając z mobilnego urządzenia, co znacząco zwiększa wygodę i dostępność usług bankowych.

Bankowość internetowa Alior Bank – Alior Online

W Alior Banku bankowość internetowa jest dynamicznie rozwijana, a instytucja stale dąży do udoskonalenia jej funkcji. Jak zatem uzyskać dostęp do platformy Alior Online, mając swoje finanse zawsze pod kontrolą? Klient, podpisując umowę ramową z Alior Bankiem, automatycznie zyskuje dostęp za pośrednictwem kanałów elektronicznych do wszystkich posiadanych produktów bankowych.

W celu zalogowania się do Alior Online wystarczy podać numer klienta (CIF) z umowy. Następnie pojawi się okno logowania, gdzie konieczne jest wprowadzenie hasła do bankowości. W zależności od wybranej opcji, bank może wymagać podania pełnego hasła lub wybranych znaków (hasło niemaskowane vs hasło maskowane). W obu przypadkach na ekranie pojawi się obrazek bezpieczeństwa, który klient wcześniej wybrał podczas pierwszego logowania. Dzięki tym krokom, korzystanie z bankowości internetowej w Alior Banku staje się wygodne i bezpieczne.

Aplikacja bankowa Alior Bank – Alior Mobile

Aplikacja mobilna Alior Mobile umożliwia wygodne zarządzanie produktami Alior Banku z poziomu smartfona, na którym zainstalowana jest aplikacja. Alior Mobile oferuje szereg funkcji, w tym:

  • Dokonywanie płatności mobilnych i zbliżeniowych poprzez BLIK, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay.
  • Realizacja różnego rodzaju przelewów.
  • Korzystanie z dodatkowych usług, takich jak zakup biletów czy biletów parkingowych.

Aplikacja Alior Mobile zapewnia pełne bezpieczeństwo, wykorzystując logowanie biometryczne oraz potwierdzanie transakcji za pomocą powiadomień PUSH.

Zarówno do logowania, jak i do autoryzacji operacji w aplikacji Alior Mobile, możesz skorzystać z odcisku palca (dla telefonów z systemem Android i iOS) lub skanu twarzy (dla iOS).

Proces instalacji aplikacji obejmuje pobranie, instalację, podanie numeru PESEL lub identyfikatora klienta CIF, odpowiedź na pytanie kontrolne, wprowadzenie kodu otrzymanego w wiadomości SMS oraz odbiór automatycznego połączenia telefonicznego w celu uzyskania kodu aktywacyjnego. Następnie wprowadzasz ten kod na ekranie i ustawiasz kod PIN.

Aplikację Alior Mobile można pobrać ze sklepów:

Jeśli planujesz przeprowadzić przelew w bankowości internetowej lub za pomocą aplikacji, warto sprawdzić sesje Alior Banku, czyli godziny ich księgowań.

Alior Bank – produkty bankowe dla klientów indywidualnych

Dla klientów indywidualnych Alior Bank przygotował bogatą ofertę różnych produktów bankowych. Znajdziesz w niej m.in. różnego rodzaju konta osobiste i oszczędnościowe, atrakcyjne lokaty oraz korzystne kredyty i pożyczki.

Kredyty gotówkowe w Alior Bank

W Alior Bank kredyt gotówkowy dostępny jest w kilku rodzajach do wyboru. Wśród nich są oferty specjalne dla nowych i stałych klientów oraz wygodne pożyczki do zaciągnięcia przez internet. Lista produktów obejmuje:

  • Kredyt ze stała ratą – ma on oprocentowanie stałe gwarantujące niezmienność raty i można go zaciągnąć w kwocie do 200 tys. zł na okres do 3 lat;
  • Pożyczka internetowa dla nowych klientów – zaciągniesz ją całkowicie online w kwocie do 200 tys. zł, a jego spłatę rozłożysz nawet na 10 lat;
  • Pożyczka na Klik bez prowizji – do 200 tys. zł i z okresem spłaty do 10 lat; do 5000 zł umowę możesz podpisać online, a powyżej 5000 zł przez telefon;
  • Kredyt konsolidacyjny – Alior Bank proponuje go z prowizją 0 % w kwocie nawet 200 000 zł i z okresem kredytowania do 10 lat;
  • Kredyt gotówkowy Czyste Powietrze i Kredyt Ratalny Czyste Powietrze – przeznaczone na sfinansowanie wymiany źródła ciepła i termomodernizację domu z możliwością otrzymania dotacji na spłatę części kapitału.

W ofercie znajdziesz również kredyty ratalne Alior Banku, z których możesz skorzystać w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.

Kredyty hipoteczne w Alior Bank

Standardowy kredyt hipoteczny w Alior Banku jest dostępny już przy 10-procentowym wkładzie własnym i oferuje okres spłaty do 35 lat. Kredyt ten może być udzielany zmiennym oprocentowaniem lub oprocentowaniem stałym na pierwsze 5 lat. Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z programu Mieszkanie bez wkładu własnego w Alior Banku oraz Bezpiecznego kredytu 2%.

W ramach różnych udogodnień, bank proponuje opcję zawieszenia spłaty do 6 miesięcy w roku, łącznie na okres 5 lat. Klienci mogą również skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych w Alior Banku. Istnieje możliwość nadpłaty kredytu oraz wcześniejszej spłaty zobowiązania w całości, jednak w niektórych przypadkach może to wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Wśród rodzajów kredytów hipotecznych oferowanych przez Alior Bank znajdują się:

  • Kredyt hipoteczny „Megahipoteka” – dostępny zarówno w PLN, jak i EUR, przeznaczony na cele mieszkaniowe, konsolidację zobowiązań lub refinansowanie innych kredytów hipotecznych.
  • Oferta specjalna kredytu „Własne M w Wielkim Mieście” – preferencyjne warunki dotyczące zakupu nieruchomości w największych miastach Polski, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków i Gdańsk.
  • Rodzinny kredyt mieszkaniowy – udzielany w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego z gwarancją BGK brakującego wkładu i opcją otrzymania Spłaty Rodzinnej.
  • Bezpieczny kredyt 2% – oferowany z okresem kredytowania do 30 lat i RRSO na poziomie 5,22%.

Karty kredytowe Alior Bank

Kredytowe karty Alior Bank dostępne są dla klientów indywidualnych w trzech opcjach do wyboru:

  • Karta kredytowa Mastercard® OK! – z okresem bezodsetkowym 59 dni i możliwością rozłożenia wykorzystanego limitu na raty;
  • Karta kredytowa Mastercard® TU i TAM – zapewnia ona dostęp do ponad 150 walut bez kosztów przewalutowania banku;
  • Karta World Elite Mastercard® – jest to prestiżowa karta dla najbardziej wymagających klientów.

Konta bankowe i oszczędnościowe Alior Bank

Alior Bank oferuje różnorodne warianty kont bankowych, umożliwiając każdemu dostosowanie ich do własnych potrzeb. Wśród dostępnych opcji znajdują się konta osobiste zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także konta oszczędnościowe z zróżnicowanym oprocentowaniem.

Konta osobiste Alior Bank:

  • Konto Jakże Osobiste – dostępne jest z 11 pakietami korzyści do wyboru, a w promocji można zyskać premię za jego założenie do 450 zł oraz skorzystać z okresowego zwolnienia z opłat m.in. za prowadzenie konta;
  • Konto internetowe – prowadzone jest za 0 zł bez warunków dodatkowych;
  • Konto dla młodych w Alior Banku – jest to konto za 0 zł dla młodych od 13 do 26 lat; Konto dla graczy – w ramach oferty bank proponuje kartę z Ashe z League of Legends, nagrody w programie MasterCard Bezcenne chwile, 0 zł za prowadzenie konta i karty dla aktywnych.
  • Konto walutowe – z 4 walutami do wyboru: EUR, USD, GBP i CHF, 0 zł za prowadzenie konta, 5 zł za wypłaty z bankomatów za granicą.
  • Podstawowy rachunek płatniczy – dla osób, które nie mają konta w PLN.

Konto oszczędnościowe Alior Bank:

  • Konto oszczędnościowe – z oprocentowaniem 4% dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego i 2% dla pozostałych klientów;
  • Konto Mega Oszczędnościowe – z oprocentowaniem do 5% lub 7% dla nowych środków do 100 tys. zł;
  • Konto Mieszkaniowe – specjalne konto oszczędnościowe z możliwością uzyskania Premii Mieszkaniowej z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Dowiedz się więcej:

Lokaty bankowe w Alior Bank:

W Alior Banku założysz także atrakcyjne lokaty bankowe, które pomogą Ci pomnożyć zaoszczędzony kapitał. Do wyboru są ich następujące rodzaje:

  • Lokata mobilna dla nowych użytkowników Alior Mobile – do kwoty 50 tys. zł na 100 dni z oprocentowaniem 6%;
  • Lokata standardowa – w PLN, USD i EUR z oprocentowaniem do 4,5% na 9 miesięcy;
  • Lokata na nowe środki – w kwocie do 200 tys. zł i z oprocentowaniem 5,5% w skali roku;
  • Lokata Nestor – z oprocentowaniem 5% dla klientów indywidualnych od 60 roku życia, dostępna wyłącznie w placówkach banku.

Alior Bank – produkty bankowe dla przedsiębiorców

Alior Bank proponuje atrakcyjną ofertę dedykowaną przedsiębiorcom. Ta kompleksowa oferta obejmuje specjalne produkty skierowane zarówno do mikro- i małych firm, jak i oddzielny katalog rozwiązań dostosowanych do potrzeb większych przedsiębiorstw, które wymagają bardziej zaawansowanych usług.

Konta firmowe w Alior Bank

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz małe firmy mogą założyć konto firmowe w Alior Bank, które dostępne jest w kilku wariantach do wyboru:

  • iKonto Biznes – jest to konto za 0 zł dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą;
  • Rachunek firmowy 4×4 – z czterema pakietami korzyści do wyboru: krajowym, gotówkowym, zagranicznym i oszczędnym;
  • Rachunek 4×4 dla agrobiznesu – dla prowadzących działalność rolniczą;
  • Rachunek firmowy z terminalem płatniczym;
  • Rachunek Plan Biznes – dla firm prowadzących pełną księgowość.

Z kolei większe przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na następujące konta firmowe:

  • Rachunek Plan Biznes;
  • Rachunek Biznes Komfort;
  • Rachunek Biznes Optymalny;
  • Rachunek Biznes AgroKomfort.

Kredyty firmowe w Alior Bank

Kredyty firmowe w Alior Banku to także cały wachlarz różnych produktów:

  • Kredyt w rachunku bieżącym – na dowolny cel i bez zabezpieczeń materialnych;
  • Bizneskredyt – na bieżącą działalność, inwestycje i cele ekologiczne.;
  • Kredyt firmowy na selfie – dla mikrofirm i małych firm z gwarancją de minimis BGK;
  • Kredyt inwestycyjny – na indywidualnych warunkach i z okresem kredytowania do 20 lat;
  • Kredyt technologiczny – z premią technologiczną BGK;
  • Kredyt ekologiczny – z premią ekologiczną BGK;
  • Kredyt nieodnawialny zabezpieczony hipoteką – na dowolny celi i dostępny w walutach PLN, EUR, USD, GBP lub CHF.

Pozostałe produkty dla firm

W ofercie Alior Banku znajduje się wiele dodatkowych produktów i usług dla firm, które pomagają w prowadzeniu i finansowaniu biznesu. Należą do nich m.in.:

  • portal zafirmowani.pl – zapewnia on dostęp do bezpłatnych narzędzi takich jak np. aplikacja do księgowania online i do obsługi faktur;
  • atrakcyjne ubezpieczenia;
  • Autodealing – usługa wymiany walut w bankowości internetowej;
  • platforma eFX Trader – do handlu walutami;
  • usługa faktoringu;
  • leasing – operacyjny i finansowy, a także pożyczki leasingowe.

Usługi dodatkowe w Alior Bank

Klienci indywidualni i firmowi Alior Banku mają dostęp do szeregu usług dodatkowych w ramach bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej. Z najważniejszych z nich warto wymienić następujące:

  • Xiaomi Pay w Alior Banku – umożliwia płatności zbliżeniowe – opaską lub smartwatchem, w sklepach i punktach usługowych;
  • Apple Pay w Alior Banku – również usługa płatności zbliżeniowych, ale telefonem w sklepach, aplikacjach i w internecie;
  • Google Pay™ w Alior Banku – płatności zbliżeniowe telefonem w sklepach i niebawem w aplikacjach;
  • Płatności BLIK Alior Bank – dostępne są w aplikacji Alior Mobile;
  • Fitbit Pay™, Garmin Pay i SwatchPAY! w Alior Banku – płatności zbliżeniowe zegarkami;
  • E-Urząd – załatwianie spraw urzędowych online przy użyciu Profilu Zaufanego;
  • Usługa wielowalutowa – pozwalająca na płatności bezpośrednio w EUR, USD lub GBP, przy automatycznym wyborze waluty płatności;
  • Kantor walutowy online;
  • Alior Pay – płatności odroczone.

Alior Bank – informacje o banku

Alior Bank SA to wszechstronny bank obsługujący zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. W ramach swojej oferty, bank zapewnia usługi Private Banking, prowadzenie biura maklerskiego oraz rozbudowaną bankowość elektroniczną, umożliwiającą klientom efektywne zarządzanie finansami bez konieczności odwiedzania placówki czy oddziału. Alior Bank posiada oddziały rozmieszczone w całej Polsce, zapewniając wygodny dostęp do różnorodnych usług bankowych.

Bank wyróżnia się podejściem, które łączy tradycję z nowoczesnością, respektując tradycyjne wartości bankowości, jednocześnie wprowadzając innowacyjne rozwiązania. Dąży do ciągłego wzmocnienia swojej pozycji na rynku i wyznaczania nowych kierunków rozwoju polskiej bankowości.

W zakresie obsługi klientów, Alior Bank obsługuje obecnie:

  • 4,1 mln klientów, oferując im nowatorskie produkty przy zachowaniu najwyższych standardów komunikacji,
  • 180 tys. firm, prezentując indywidualne podejście do ich potrzeb i oczekiwań.

Dane finansowe za III kw. 2022 roku prezentują się następująco:

  • Przychody Grupy Alior Bank wyniosły 767 mln zł, co oznacza spadek o 17 proc. rok do roku.
  • Wynik netto wyniósł 63 mln zł, a skorygowany wynik netto wzrósł o 187 proc. rok do roku, osiągając 431 mln zł.
  • Wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE wyniósł 4,6 proc., a skorygowany wskaźnik to 30 proc.
  • Wartość aktywów wyniosła 84,1 mld zł, co stanowi wzrost o 8 proc. w porównaniu z III kw. 2021 roku.
  • Wolumen depozytów wzrósł o 8 proc. rok do roku, osiągając 72,4 mld zł.
  • Portfel kredytów hipotecznych wyniósł 15,9 mld zł, co stanowi 3 proc. udziału w rynku hipotek w Polsce.

Alior Bank oferuje różnorodne rodzaje placówek, zarówno własnych, jak i partnerskich. Klienci mają możliwość kontaktowania się z bankiem poprzez infolinię dostępną pod numerami:

  • 19 502.
  • 12 370 70 00.

Kontakt pocztowy jest także dostępny poprzez wysłanie korespondencji na adres

Alior Bank SA,
ul. Postępu 18B,
02-676 Warszawa.

Bank umożliwia także umawianie wizyt z doradcami poprzez stronę Booksy (https://booksy.com/pl-pl/s/alior) oraz korzystanie z 626 oddziałów i placówek partnerskich.

Wypłaty gotówki z kont Alior Banku można dokonywać korzystając z bankomatów własnych Alior Banku oraz sieci Euronet, przy minimalnej darmowej wypłacie wynoszącej 100 zł. Dodatkowo, banki sieci Euronet i innych banków pozwalają również na wypłaty gotówki, jednak są one płatne.

Akcje Alior Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a ich wartość w dniu 8 listopada 2022 roku wynosiła 32,60 zł. Zysk netto grupy Alior Banku w II kwartale 2022 roku wzrósł do 216,2 mln zł z 123,8 mln zł rok wcześniej. W okresie od 1 stycznia do 30 września 2022 roku zysk netto przypadający na jedną akcję zwykłą wyniósł 2,47 zł, w porównaniu do 2,93 zł z roku poprzedniego.

Alior Bank – historia

Alior Bank SA rozpoczął swoją działalność operacyjną jako uniwersalny bank w Polsce 17 listopada 2008 roku, a inicjatywa ta wyszła spod rąk Wojciecha Sobieraja, który już we wrześniu 2007 roku przystąpił do prac związanych z jej uruchomieniem. Włoska grupa Carlo Tassara uzyskała zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na uruchomienie Alior Banku 18 kwietnia 2008 roku, a 1 września tego samego roku otrzymał on zezwolenie na rozpoczęcie działalności.

Początki banku miały swój znaczący moment w postaci zawarcia umowy nabycia portfela kredytów ratalnych i pożyczek gotówkowych od HSBC Bank Polska SA, działającego pod marką HSBC Credit, co miało miejsce 4 września 2009 roku. W czerwcu 2012 roku Alior Bank pioniersko uruchomił w Polsce bank internetowy nowej generacji – Alior Sync, wdrażając jednocześnie Innowacyjny Proces Kredytowy.

Debiut banku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nastąpił 14 grudnia 2012 roku poprzez ofertę publiczną prywatnej spółki o wartości 2,1 mld zł.

W dniu 4 maja 2014 roku marka Alior Sync została zastąpiona przez T-Mobile Usługi Bankowe, dostarczane przez Alior Bank. Sprzedaż produktów prowadzona była głównie zdalnie i w salonach operatora T-Mobile, będąc rezultatem umowy strategicznego partnerstwa z Alior Bankiem.

1 września 2014 roku Alior Bank przejął Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. Św. Jana z Kęt, a 19 lutego 2015 roku nabył 97,9 proc. kapitału zakładowego Meritum Bank IBC, posiadając 95 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Meritum. W maju 2015 roku grupa kapitałowa PZU zakupiła 25,26 proc. kapitału zakładowego Alior Banku SA.

30 czerwca 2015 roku przeprowadzono fuzję prawną i operacyjną Alior Banku oraz Meritum Banku. Po połączeniu obie instytucje funkcjonują pod wspólną nazwą Alior Bank SA. W styczniu 2016 roku Alior Bank przejął Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni, a miesiąc później otworzył oddział w Rumunii. 1 czerwca 2016 roku bank przejął również Powszechną Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową.

W listopadzie 2016 roku Alior Bank SA włączył do swojej struktury wydzieloną część Banku BPH SA. 1 kwietnia 2019 roku, zgodnie z decyzją KNF, Alior Bank przejął SKOK Jaworzno. Ostatecznie, 29 listopada 2020 roku, T-Mobile Usługi Bankowe zakończyły działalność, a produkty klientów zostały przeniesione do systemów Alior Banku.

Struktura właścicielska Alior Bank

Kto jest właścicielem Alior Banku w 2022 roku? Jaki podmiot ma większościowy pakiet akcji? Na dzień 30 września 2022 roku największymi akcjonariuszami byli:

  • Grupa PZU SA – 41 658 850 akcji (udział w kapitale zakładowym 31,91 proc.),
  • Nationale-Nederlanden OFE – 12 394 509 akcji (udział 9,49 proc.),
  • Aviva OFE Aviva Santander – 8 677 162 akcji (udział 6,65 proc.),
  • pozostali akcjonariusze – 67 823 470 akcji (51,95 proc. udziału).

Czy struktura właścicielska w Alior Banku zmieniła się w ciągu ostatniego roku? Właścicielami w 2021 roku były te same podmioty.

Prezesem zarządu Alior Banku SA jest Grzegorz Olszewski, który pracuje dla banku od 2010 roku. Pozostali członkowie zarządu banku to:

  • Radomir Gibała – wiceprezes zarządu,
  • Szymon Kamiński – wiceprezes zarządu,
  • Rafał Litwińczuk – wiceprezes zarządu,
  • Tomasz Miklas – wiceprezes zarządu,
  • Jacek Polańczyk – wiceprezes zarządu,
  • Paweł Tymczyszyn – wiceprezes zarządu.

Skład Rady Nadzorczej Alior Banku prezentuje się w następujący sposób:

  • Filip Majdowski (przewodniczący rady nadzorczej),
  • Ernest Bejda (zastępca przewodniczącego rady nadzorczej),
  • Małgorzata Erlich-Smurzyńska (niezależna) – zawodowy radca prawny,
  • Paweł Wojciech Knop (niezależny) – biegły rewident,
  • Artur Kucharski (niezależny) – audytor,
  • Marek Pietrzak (niezależny) – radca prawny,
  • Paweł Śliwa – wiceprezes zarządu PGE,
  • Dominik Witek – członek zarządu PZU Zdrowie SA.

Czy warto skorzystać z oferty Alior Bank? Opinie

Dynamiczny rozwój Alior Banku w ostatnich kilkunastu latach świadczy o jego inwestycjach w rozbudowaną funkcjonalność i dostosowywanie się do zmiennych wymagań i oczekiwań zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. W kwestii oceny jakości usług Alior Banku, można jednoznacznie stwierdzić, że instytucja ta aktywnie odpowiada na potrzeby osób niewidomych i niedowidzących, jednocześnie oferując możliwość inwestowania, zarówno w standardowy sposób, na giełdzie, jak i w waluty obce za pośrednictwem Kantoru Alior Banku.

Opinie na temat Alior Banku są bardzo pozytywne, zwłaszcza ze względu na konkurencyjne spready walutowe i atrakcyjne kursy. Bogata oferta kredytów, pożyczek, lokat oraz różnorodnych kont bankowych sprawia, że bank ten skutecznie dostosowuje się do zróżnicowanych oczekiwań i potrzeb swoich klientów.

Alior Bank – cechy szczególne/wyróżniające

Alior Bank systematycznie inwestuje w rozwój swoich usług, obecnie skupiając się na rozbudowie funkcjonalności dla inwestorów, czyli osób pragnących efektywnie pomnażać swoje środki finansowe. W serwisie internetowym banku dostępne są zaawansowane narzędzia ułatwiające selekcję portfela inwestycyjnego oraz szybkie uzyskiwanie informacji o interesujących instrumentach rynku kapitałowego. Jedną z nowych funkcjonalności jest również możliwość realizacji zleceń koszykowych. W zakładce „Nowa Inwestycja” klienci znajdą sekcje poświęcone akcjom, obligacjom, funduszom oraz ulubionym instrumentom.

Alior Bank wyróżnia się również udogodnieniami dostępnymi w systemie bankowości internetowej. Klienci mają możliwość przeglądania historii transakcji, wyboru dodatkowych funkcji, zwłaszcza jeśli są przedsiębiorcami, oraz korzystania z dedykowanego logowania do bankowości internetowej dla osób niewidomych i niedowidzących. Bank przygotował także specjalną propozycję dla obywateli Ukrainy, dostępną w języku ukraińskim na stronie: www.aliorbank.pl/oferta-dla-ukrainy/nasza-propozicia-ukr.html. Planowane jest rozszerzenie pakietu udogodnień dla obywateli Ukrainy.

Alior Bank – najczęściej zadawane pytania

Czy Alior Bank jest bezpieczny?

Tak, Alior Bank jest bezpiecznym bankiem. Zgromadzone w nim depozyty klientów są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Poza tym sam bank w zakresie bezpieczeństwa stosuje rozwiązania zgodne ze światowymi standardami m.in. certyfikaty bezpieczeństwa zapewniające poufność połączenia pomiędzy komputerem klienta a serwerem banku, czy też nowoczesne metody uwierzytelniania i autoryzacji transakcji.

Czy infolinia Alior Banku jest całodobowa?

Tak, dla klientów indywidualnych oraz mikro- i małych firm infolinia Alior Banku jest całodobowa i działa przez 7 dni w tygodniu. Dla pozostałych klientów jest ona czynna od poniedziałku do piątku z wyjątkiem świąt, w godzinach od 9:00 do 17:00.

Ile kosztuje połączenie z Alior Bank?

Opłata za połączenie z infolinią Alior Banku zależy od stawek stosowanych przez danego operatora. Sam bank nie pobiera natomiast z tego tytułu żadnych opłat dodatkowych.

Czy Alior Bank ma Profil zaufany?

Tak, Alior Bank ma Profil Zaufany, dlatego można się do niego logować za pośrednictwem bankowości elektronicznej Alior Online. Można również w niej założyć Profil Zaufany za darmo, wybierając w serwisie transakcyjnym banku zakładkę Usługi i następnie Profil Zaufany.

Kto jest właścicielem banku Alior Bank?

Głównym akcjonariuszem Alior Banku jest Grupa PZU S.A., która ma 31,91% udziału w kapitale zakładowym banku. Pozostałymi udziałowcami Aliora są m.in. Nationale-Nederlanden OFE, Allianz OFE, Generali OFE.

Zobacz inne banki